Olimpiada Robotów

14/10/2015, Warszawa | Code Week PL 2015

#witamy!

Wyścig robotów? Czy to oficjalna dziedzina olimpijska? O tym mogło się przekonać 12 uczestników warsztatów przeprowadzonych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2015 (ang. Code Week).
Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, 14 października 2015, w siedzibie przy ulicy Puławskiej.
W trakcie 2,5 h warsztatów uczestnicy poznali podstawowe pojęcia związane z programowaniem oraz mieli szansę samodzielnie stworzyć prosty skrypt do sterowania robotem Finch. Efektem i podsumowaniem ich pracy były pełne emocji zawody robotów!

Zobacz wydarzenie na stronie Code Week


Fot. Iwona Kolosek

12

uczestników

150

minut

6

robotów Finch

Statystyki naszego wydarzenia

#co się działo?

Na warsztatach powitałyśmy 12 adeptów sztuki trenowania robotów. Niektórych z większym, innych z mniejszym doświadczeniem w tej dziedzinie, ale wszystkich z jednakowym zapałem do przejścia do pracy! Aby upewnić się, że wszyscy rozumieją, co będzie działo się na zajęciach, wykorzystałyśmy trochę magii i jedna z nas zamieniła się w... prawdziwego robota poszukującego swojego zagubionego kapelusza. Na szczęście uczestnicy szybko pomogli mu go odnaleźć, przy okazji poznając ogólne zasady komunikacji z maszynami, a do sali mogła powrócić normalnie już funkcjonująca mentorka. Dzięki ćwiczeniu i przekonaniu, że wszyscy poznają dziś język, który pozwoli im skomunikować się z robotami, niepewny wzrok przyszłych trenerów powoli ustąpił miejsca pełnemu skupieniu.
Wszyscy zasiedli do swoich komputerów, a my, na projektorze przedstawiłyśmy podstawy języka Scratch oraz sposób, w jaki przy jego pomocy możliwe będzie tworzenie programu do sterowania Finchem. Każdy dostał trochę czasu na zapoznanie się z nowym środowiskiem i jego możliwościami. Pierwsze bloczki poszły w ruch, a na ekranach (i w głośnikach) pojawiały się zasłużone efekty ciężkiej pracy. No dobrze, ale gdzie te roboty?

Współpraca jest kluczem do sukcesu - to powód dla którego uczestnicy zostali dobrani w grupy trenerów, a każda z nich otrzymała pełnego sił i posłusznego robota, gotowego do postawienia "stóp" w blokach startowych. Gotowi? Do startu... Nie tak szybko! Przecież każdy z robotów wygląda tak samo, jak rozpoznamy je podczas zawodów? Uczestnicy szybko zaradzili temu problemowi i nazwali swoich podopiecznych! Dodatkowo ustawili im wybrany kolor noska - w sali zrobiło się bardzo tęczowo, a każdy mógł poeksperymentować z tajemniczymi wartościami R, G i B. Po krótkiej rozmowie na temat zdarzeń, prędkości kół i promienia skrętu, trenerzy przeszli do szkolenia robotów. Niektórzy skończyli w mgnieniu oka, inni potrzebowali nieco więcej czasu. Czy wspominałyśmy już, co jest kluczem do sukcesu? Tak, tak, w duchu sportowej rywalizacji grupy pomagały sobie wzajemnie, a my mogłyśmy w tym czasie spokojnie przygotować stadion do zawodów.

W trakcie rozgrzewki roboty przygotowywały się do rywalizacji w dwóch konkurencjach - wyścig i pchnięcie kulą. Ostatecznie, na konkurencję wyłaniającą zwycięzców wybrany został wyścig na czas! Miejsce dookoła torów zapełniło się dopingującymi swoich podopiecznych trenerami, a za klawiaturą komputerów kolejno siadali zmotywowani uczestnicy. Czy każdemu z robotów starczy sił, by ukończyć wyścig w wyznaczonym czasie? Zobaczcie w kolejnej sekcji!


"Współpraca jest kluczem do sukcesu"


Dziewczyny też programowały!


Przygotowanie do wyścigów.


Finch na zawodach
- konkurencja pchnięcia kulą.

#jak było

Fot. I.Kolosek / A. Naplocha

#jesteś zwycięzcą

#jesteś zwycięzcą

Konkurencje rozgrywały się w pełnym skupieniu, a emocje nie opadły do samego końca. Ostatecznie to, szybki jak błyskawica, Piorun 2 okazał zwycięzcą i pokonał Kłaczka dosłownie o włos!

Każdy z trenerów otrzymał zasłużone nagrody - imienne dyplomy, naklejki i mały zestaw biurowy - do zapisywania szczegółowych planów związanych z dietą i ćwiczeniami robotów przed kolejnymi zawodami. Brawa dla Was drodzy trenerzy, to dzięki Wam i Waszym własnoręcznie stworzonym programom, mogliście wziąć udział w Olimpiadzie! Czy to nie powód do dumy? Podpowiem - my jesteśmy z Was bardzo dumne!

Nasze supergadżety dla uczestników.





#opinie

"Zajęcia były bardzo ciekawe i bardzo mi się podobały. Dowiedziałem się, że w Scratch'u można zaprogramować nowy typ robota Finch. Chciałbym sobie takiego kupić :) Na warsztatach były niesamowicie ciekawe zawody np. przetaczanie kulki po torze. Programowanie w Scratchu nie było trudne i dzięki temu, że robot został dobrze zaprogramowany, sterowanie nim też było łatwe. Było bardzo wesoło. Na koniec warsztatów dostaliśmy dyplomy i nagrody."

Mateusz, 9 lat

Pozdrawiamy!